الو زبان

روش یادگیری یک زبان خارجی (۹ ترفند و ۳ راه حل فوری)  

یادگیری زبان

یاد گرفتن زبان جدید چالش برانگیز و گاهی اوقات نا امیدکننده است و شما فکر می کنید که هیچ پیشرفتی ندارید. این که بدانید بهترین راه ها برای یاد گرفتن زبان جدید چیست، اهمیت بسیار زیادی دارد اما شاید برایتان تقریباً غیر ممکن به نظر برسد. تئوری های مختلفی در مورد یادگیری زبان جدید وجود دارد و حقیقتاً بعضی از زبان ها نسبت به دیگری یادگیری آسان تری دارند. شاید شما در یادگیری زبان فرانسوی خوب عمل کنید اما نتوانید اسپانیایی صحبت کنید. چند زبانه بودن سختی‌ های خودش را دارد اما مردم زیادی در کل دنیا هستند که به دو زبانگی یا چند زبانگی روی آورده اند .

با وجود همه تفاسیر که در بالا گفتیم، بهترین راه ها برای یادگیری زبان، شاید هنوز برای شما واضح و مشخص نباشد اما اگر آن ها را یاد بگیرید، به شدت کمک کننده است. برای این که بتوانید یادگیری یک زبان خارجی را بهتر و سریع تر کنید و مهارت های خود را ارتقا دهید؛ در این قسمت بهترین ایده های یادگیری یک زبان جدید را به شما معرفی می کنیم.

بهترین راه ها برای یادگیری زبان جدید

چند مورد از این نکات را به یاد بسپارید تا بتوانید یک زبان جدید را به خوبی یاد بگیرید:

۱-دوستان جدید پیدا کنید.

اگر با جمعی متعهد باشید که به زبان دیگری که می خواهید یاد بگیرید صحبت کنید و در جمع آنها حضور پیدا کنید، همه چیز بهتر خواهد شد.‌ رابطه دوستانه یکی از بهترین راه ها برای یادگیری زبان خارجی و آسان ترین راه برای احساس راحتی در بیان جملات مختلف و تلفظ است. شما می توانید خیلی راحت با دوستان تان در کافه های عمومی و رستوران ها قرار بگذارید و با آن ها به زبان مورد نظر صحبت کنید و کار خود را سریع تر پیش ببرید. بخش مهم در مورد دوست پیدا کردن، این است  که او می‌ تواند به زبان هدف شما صحبت کند، علاوه بر این که شما در کنار یکدیگر احساس آزادی دارید و از اشتباه کردن نمی ترسید.

۲- از بچه های دوران ابتدایی کپی برداری کنید

آیا دوستان ابتدایی خود را به یاد دارید؟ اینکه شما اکنون به سن جوانی و نوجوانی رسیدید، به این معنا نیست که نمی توانید به دوران کودکی خود برگردید. سعی کنید که دوستان بین‌المللی پیدا کنید و با آن ها به زبان جدید صحبت کنید. دقیقا مانند زمانی که دوران ابتدایی بودید و می‌ خواستید زبان و نوشتار کشور خودتان را یاد بگیرید، شما با آشنا شدن با این افراد به خودتان کمک می کنید تا مهارت هایتان ارتقا پیدا کند و انگار که تجربه زندگی در کشور جدید و ملاقات با آدم هایی که به آن زمان صحبت می‌ کنند را داشته اید.

سطوح زبان انگلیسی کدامند؟ (جدیدترین تغییرات)

۳- فیلم تماشا کنید

افرادی که می‌ خواهند بهترین راه های یادگیری زبان را از خانه شروع کنند و خیلی به سختی نیافتند، کافی است که یک فیلم خارجی به آن زبانی که می‌ خواهند پلی کنند و اگر می‌ توانند بدون زیر نویس آن را تماشا کنند.‌ انجام این کار نه تنها بهترین راه برای یاد گرفتن زبان خارجی است، بلکه باعث می شود تا شما احساس بهتر و فهم و درک بالاتری از فرهنگ آن زبان داشته باشید. اگر به اندازه کافی در مورد آن زبان اطلاعات ندارید تا بخواهید زیرنویس را حذف کنید، می توانید لیستی از کلمات جدیدی که می‌ شنوید را بنویسید و به معنای آن ها فکر کنید. سپس کمی بعد آن ها را چک کنید. پیدا کردن کلمات ، اقدامی هیجان انگیز و سرگرم کننده است و حتما در خاطرتان هم خواهد ماند .

۴- تظاهر و تصور کنید که در یک رستوران هستید

منوی رستوران را به زبانی که قرار است آن را یاد بگیرید، بخوانید و چیزی را سفارش دهید که هر روز از آن استفاده می کنید . سپس ببینید که ترجمه آن به زبانی که قرار است یاد بگیرید چه چیزی می شود. نام غذا هایی که بیشتر استفاده می کنید را به خاطر بسپارید تا بعداً به مشکل بر نخورید‌. در نتیجه متوجه می شوید چیز هایی که در طول روز استفاده می کنید، به زبان مورد نظر چه ترجمه ای دارند و هنگامی که آن را در کشور خارجی بشنوید، قاعدتاً می فهمید که راجع به غذای مورد علاقه شما صحبت می کند.

۵- از منابع آنلاین استفاده کنید

اینترنت حقیقتاً جایی جادویی است. اگر به دنبال بهترین راه ها برای یادگیری زبان خارجی هستید، معطل نکنید. شما می توانید وارد گوگل ترنسلیت شوید اما مرورگر های بسیار کمک کننده بیشتری هم هستند که یکی از آن ها Toucan است. این مرورگر یک فضای رایگان را برای شما ایجاد می کند و عبارات و کلماتی را به زبان هدف در اختیار شما قرار می دهد. یادگیری زبان حقیقتاً آسان تر از این نخواهد شد و می توانید زبان هایی مثل اسپانیایی ، فرانسوی، آلمانی، چینی و غیره را هم در این پلتفرم به راحتی یاد بگیرید.

برای یادگیری زبان به صورت آنلاین چه کار های دیگری می‌ توان انجام داد؟ شما می توانید با دیگر افرادی که از طریق گروه های چت آنلاین زبان یاد می‌ گیرند؛ همراه شوید. ویدئوی یوتیوب ببینید. مقاله های مختلف بخوانید . اینترنت به شما کمک می کند که به اهداف زبان موردنظر خود برسید و هرچه سریع تر حرفه ای شوید.

۵ روش تقویت مهارت شنیداری هر زبان خارجی

۶- برای خودتان تدریس کنید

راه حل کلیدی این است که قدم های کوچکی برای خودتان بردارید و یکی از بهترین راه ها برای یادگیری زبان جدید این است که به خودتان آموزش دهید. سعی کنید که هر روز مقدار کمی زمان اختصاص دهید و یک جمله بنویسید که می‌ خواهید در موردش بیشتر بدانید و سپس در مورد آن با خودتان صحبت کنید یا انشایی بنویسید و در طول این کار ، کلمات جدیدی را پیدا کنید‌. در نتیجه دایره لغات شما در مورد آن موضوع خاص افزایش پیدا می کند و مهم تر از همه این که خودتان معلم خود بوده اید و این کار بسیار جذابی است.

۷- کارهای تان را کوچک تر کنید

اشکالی ندارد. شما مجبور نیستید همه چیز را به یک باره یاد بگیرید . برای یادگیری زبان باید آن را دسته بندی و طبقه بندی کنید. به عنوان مثال هر هفته روی یک موضوع برای یادگیری لغات تمرکز کنید. مثلاً این هفته روی لغات حمل و نقل یا لغات مربوط به غذا تمرکز داشته باشید. سپس به سراغ یک تاپیک دیگر در هفته بعد بروید. خودتان متن ها و جملات جدید را آموزش دهید؛ ‌ یک روتین منظم داشته باشید تا بتوانید کلمات کلیدی و مهم را راحت‌تر و با دسته بندی بیشتر یاد بگیرید .

۸- به رادیو گوش دهید

دقیقاً شبیه به زمانی که در حال دیدن فیلم خارجی هستید، می توانید به رادیو به زبان هدف خود داخل ماشین از طریق پادکست یا به صورت آنلاین گوش دهید . به این فکر کنید که تا چه حد می توانید از جملات گوینده را متوجه شوید. کلماتی که فکر می کنید متوجه شده اید اما معنی‌ اش را نمی دانید را روی کاغذ بنویسید و بعداً به دنبال معنی اش بروید. ( نکته مهم: گوش دادن به اخبار یکی دیگر از راه های اعجاب انگیز و بسیار قدرتمند برای شروع یادگیری لغات و ساختار در زبان های خارجی است که بسیار کمک کننده و مثمرثمر خواهد بود.)

۹- به خارج از کشور بروید

یکی از بهترین راه ها برای یادگیری زبان جدید این است که کشوری را که به کشوری سفر کنید که به زبان مورد نظر شما صحبت می کنند، با آن‌ ها زندگی کنید، با افراد بومی زبان گفت و گو کنید. قطعاً متعجب می شوید که به یک باره از یک ارتباط ساده چه قدر اطلاعات مهم دریافت کرده اید و به سرعت می توانید زبان خود را ارتقا دهید . مهاجرت کامل هم  باعث می شود تا در عرض چند ماه در یک زبان مسلط شوید. حتی اگر کشور درستی را انتخاب کنید؛ می توانید همزمان چند زبان را یاد بگیرید.

۵ روش تقویت مهارت گفتاری و مکالمه زبان

راهکار های فوری برای یادگیری زبان خارجی

هنگامی که سراغ یادگیری زبان خارجی می روید، بدانید که راه های نامحدودی برای یاد گرفتن آن زبان وجود دارد. چون یادگیری سبک های مختلف در افراد مختلف متفاوت است و شما باید روشی را انتخاب کنید که مشخصاً برای خودتان بهتر عمل کند؛‌ اگرچه که بعضی از راهکار های دقیقه اخری هم وجود دارد که برای یادگیری همه زبان های دنیا مفید هستند که در این قسمت آن ها را به شما معرفی می کنیم:

۱.صبور باشید . هیچ چیز نا امید کننده تر از این نیست که شما فکر کنید در یک مخمصه گیر افتاده اید و نمی‌ توانید هیچ پیشرفتی داشته باشید. باید به ذهن بسپارید که یادگیری یک زبان مانند قدم گذاشتن در یک دنیای کاملاً جدید است و زمان می برد و این سخت ترین قسمت ماجرا است.‌ به تجربیات و اطلاعاتی که تا به حال به دست آورده اید اعتماد کنید و سعی کنید که سفر یادگیری زبان خارجی خود را لذت بخش تر کنید.

۲. به مکالمه به زبان هدف متعهد باشید. فرقی ندارد که از چه راهی می خواهید زبان جدید را یاد بگیرید. به خودتان قول بدهید که از زمانی که شروع کرده‌ اید تا زمانی که مطالعه می کنید، همیشه فقط به زبان انگلیسی یا زبان مورد نظر صحبت کنید و بنویسید ؛ مخصوصاً اگر امکان رفتن به آن کشور مورد نظر را ندارید و نمی توانید به طور کامل در معرض آن زبان قرار بگیرید. این راهکار تضمین می‌ کند که شما قدرت کامل در مکالمه و نوشتار به آن زبان خاص را به دست بیاورید‌؛ پس خودتان را دست کم نگیرید. شما می توانید این کار را انجام دهید.

۳. با افراد بومی زبان دوست شوید. همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم، داشتن دوستانی برای مطالعه بهتر، همیشه یک راهکار ایده آل محسوب می شود و اگر افراد بومی زبانی را می شناسید که به زبان هدف شما صحبت می کنند، حتماً یک قدم به سمت آن ها برای دوستی بردارید . خودتان را با آن ها درگیر کنید. افراد بومی زبان بهترین معلم برای شما هستند و بهترین راه برای یادگیری زبان محسوب می شوند، زیرا همه بالا و پایین های یادگیری زبان را می‌ دانند و در مکالمه به شدت به شما کمک می کنند و می توانند لطیفه ، جوک و جملات محاوره و منابع خوبی را به شما یاد بدهند و چندین پله به موفقیت نزدیک تر کنند .

روش یادگیری واژگان یک زبان خارجی (۹ ترفند)

مطالب مرتبط
شنیداری زبان 8 دقیقه

۵ روش تقویت مهارت شنیداری هر زبان خارجی

اسحاق حیدری

آیا تا به حال مجبور شده اید به خاطر این که کسی خیلی تند صحبت می کند یا لهجه اش برایتان نا آشناست، از او بخواهید چیزی که نمی فهمید را تکرار کند؟ گاهی اوقات هم پیش می آید که طرف مقابل تان از کلمات و اصطلاحات عامیانه ای استفاده می کند که شما با […]

یادگیری زبان خارجی 22 دقیقه

ساده ترین راه ها و ابزارها برای یادگیری بهتر هر زبان خارجی

اسحاق حیدری

زبان انگلیسی رایج ترین زبان دوم مردم در جهان است. تا به حال هرگز منابع مطالعاتی زیادی در دسترس نبوده است، مقالاتی بوده که وعده  های سرخرمن را می دهند، یا جوامع آنلاینی که هرگز حمایت نمی کنند. اگر نیاز به یادگیری سریع زبان انگلیسی دارید، به نظرتان ساده ترین راه برای رسیدن به نتیجه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان