الو زبان

یادگیری گرامر یک زبان خارجی (یک رویکرد جدید)

گرامر زبان

اگر فقط یک توصیه مفید و کاربردی در مورد یک زبان خارجی باشد، اینست که برای یادگیری آن نیازی به مطالعه گرامر نیست! این واقعیتی است که با روش های نادرستی که در کلاس های آموزشگاه ها و مدارس برای آموزش زبان های خارجی به کار گرفته می شود، تناقض دارد. از طرفی هم باعث ایجاد سوء تفاهم در بین زبان آموزان در مورد نحوه یادگیری زبان می شود.

افرادی هستند که قاطعانه باور دارند ؛ مطالعه گرامر ضروری و یادگیری زبان بدون آموزش گرامر کاری عبث است.

اگر در ادامه این مقاله همراهمان باشید، در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

تمرکز مداوم بر گرامر ما را از این که بتوانیم با مهارت بیشتری به آن زبان صحبت کنیم باز می دارد.

یکی از دلایل کلیدی که بسیاری از سیستم های آموزشی در پرورش دانش آموزانی که بتوانند به درستی به یک زبان خارجی صحبت کنند ناکام هستند، این است که گرامر را مبنای آموزش قرار می دهند.

۵ روش تقویت مهارت گفتاری و مکالمه زبان

لهجه، روانی و اعتماد به نفس شما در هنگام صحبت کردن به یک زبان، از ۹۹ درصد دانش آموزانی که حداقل دوازده سال آن زبان را مطالعه کرده اند، موثرتر است. نکته ای که گفته شد اغراق آمیز نیست و در واقع پتانسیل بالای یادگیری این مهارت زبانی از طریق اینترنت و همین طور ناکارآمدی سیسیتم آموزشی ما را نشان می دهد.

وقتی دانش ‌آموزان سال ‌ها زبانی را یاد می ‌گیرند اما هنوز نمی ‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند، مشخص است که روش یادگیری آن ها و آموزش اساتید شان جدا دچار مشکل بوده و نقص داشته است (البته انگیزه هم باید در نظر گرفته شود).

افرادی هم که در صحبت کردن به یک زبان مسلط هستند، از قواعد گرامری برای انتقال آنچه قبلا می دانسته اند، استفاده می کنند. در واقع گرامر زبان، شرط و پیش نیاز تبدیل شدن به یک سخنران ماهر و مسلط نیست.

شما در دوران کودکی و خیلی زودتر از ۵ سالگی به زبان مادری تان صحبت می کرده اید. قبل از این که بدانید یک فعل چیست، می دانستید که چه طور از آن در زمان های مختلف استفاده کنید. کودکان نوپا بدون این که آموزش خاصی ببینید یا بر اصول گرامری تسلطی داشته باشند، به تنهایی شروع به استفاده از جملات پیچیده می کنند.

دلیل اصلی که ما گرامر زبان مادری مان را در مدرسه می آموزیم، بیشتر شدن سواد ادبی است نه این که سخنرانان بهتری شویم.

کودکان با عبارات تک کلمه‌ای شروع به صحبت کردن می کنند و به تدریج سراغ جملات کوتاه می ‌روند. آن ها گرامر را با گوش دادن و تکرار الگو های صوتی که از دیگران می‌ شنوند، یاد می ‌گیرند.

رویکرد جدید

اگر بچه ‌ها می توانند زبان و دستور زبان آن را از این طریق یاد بگیرند، پس چرا بزرگسالان نتوانند؟!

یادگیری یک زبان، تکه ای و با کلمات ساده، مرکب و عباراتی که بار ها و بار ها می شنویم، انجام می شود. به همین دلیل هم هست که در کمال تعجب والدین، کودکان عملا یک شبه به جای ادای کلمات نا مفهوم، لب به سخن می گشایند.

مثلا عبارت “I want” (من می خواهم) یک جمله کوتاه است. احتمالا در زندگیتان بار ها و بار ها از این دو کلمه پشت سر هم استفاده کرده اید.

۵ روش تقویت مهارت شنیداری هر زبان خارجی

در واقع این جمله که شامل فاعل و فعل است را شنیده و حفظ کرده اید. شما می توانید با افزودن یک بخش دیگر به آن (مثلا یک ضمیر یا یک فاعل دیگر) تغییرات بی شماری ایجاد کنید.

ما حتی ادعایمان را تا آنجا پیش می بریم که هر زمان فعلی که می ‌شناسید به عنوان یک عبارت از پیش آماده، قبلا یاد گرفته ‌اید. شما فعل “Write” (نوشتن) را جایی یاد نگرفته اید و بعد ها در مدرسه فهمیده اید که مثلا I write (من می نویسم)، She writes (او می نویسد)، They write (آن ها می نویسند) و… در گرامر زمان حال نامیده می شود. شما با گذشت زمان برای این که چیزی را یاد بگیرید، فقط خوب گوش داده اید.

وقتی چیزی را می شنوید که به نظرتان درست نمی رسد، به سرعت اشتباه را تشخیص می دهید. این اتفاق به این دلیل نیست که شما از گرامر آگاه هستید، بلکه به این دلیل است که شما آنقدر به فرم های از پیش تعیین شده درست عادت دارید که هر چیز دیگری به نظرتان نادرست خواهد رسید. تصور کنید موسیقی هایی را می شنوید که کاملا با آن آشنا هستید. در این صورت اگر یک نت اشتباه اجرا شود ، حتی اگر تمایلی به موسیقی نداشته باشید هم متوجه آن خواهید شد.

بهترین کار، سرمایه گذاری روی کتاب و گفتگوی واقعی است

ما مکررا روی ارزش استفاده از کتاب ها و منابع یادگیری ثمر بخش و کاربردی تاکید کرده ایم.

کتاب ‌ها و منابعی که در آن ها دیالوگ های واقعی جریان دارد ، بسیار مفید تر از هر چیز دیگری است که روی گرامری قوی تمرکز دارد.

یک زبان آموز باید برای یک روز کامل روی یک جمله تمرکز کند، آن را به زبان بیاورد، روی کاغذ بنویسد، با افزودن کلمات جدید جملات تازه بسازد و مقالاتی را جستجو کند که آن جمله در آن ها به کار رفته اند.

سطوح زبان انگلیسی کدامند؟ (جدیدترین تغییرات)

با تمرکز بر روی یک جمله، به طور ناخواسته گرامر و واژگان جدیدی را ​​یاد خواهید گرفت، ضمن این که برای تان لذت بخش هم خواهد بود.

جسارت داشته باشید و فعلا گرامر را کنار بگذارید تا زمانی که به جایی برسید که لازم است روی توانایی های خواندن تان تمرکز کنید.

روی تشخیص و به خاطر سپردن عبارات و جملات کامل تمرکز کنید تا بتوانید فورا از آن ها در مکالمات تان استفاده کنید .

مطالب مرتبط
ریدینگ زبان 6 دقیقه

روش تقویت مهارت ریدینگ زبان با ۴ توصیه کاربردی

اسحاق حیدری

متون انگلیسی چه به صورت یک صفحه با ابعاد ۸.۵ در ۱۱ اینچ باشد، چه مربوط به فید رسانه های اجتماعی یا کتاب های چاپی باشد که باید برای خواندن شان عینک بزنید ، بخش جدایی ناپذیری از منابع مطالعاتی ما به حساب می آیند.

واژگان زبان 7 دقیقه

روش یادگیری واژگان یک زبان خارجی (۹ ترفند)

اسحاق حیدری

فرقی ندارد که چه قدر در گرامر یا ساختار زبان جدیدی که می خواهید یاد بگیرید؛ مهارت داشته باشید. اگر لغات و کلمات آن زبان را نشناسید و ندانید که چگونه از آن ها استفاده کنید، پس حتما هم نمی توانید به مهارت های دیگر این زبان دست پیدا کنید . یاد گرفتن واژگان مختلف، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان