الو زبان

روش یادگیری واژگان یک زبان خارجی (۹ ترفند)

واژگان زبان

فرقی ندارد که چه قدر در گرامر یا ساختار زبان جدیدی که می خواهید یاد بگیرید؛ مهارت داشته باشید. اگر لغات و کلمات آن زبان را نشناسید و ندانید که چگونه از آن ها استفاده کنید، پس حتما هم نمی توانید به مهارت های دیگر این زبان دست پیدا کنید . یاد گرفتن واژگان مختلف، در های جدیدی را به سوی یک جهان جدید به سمت شما باز می کند و باعث می شود که پروسه یادگیری برای تان سرگرم کننده تر و رضایت بخش تر باشد.

گسترش دایره لغات که می‌ دانید، مانند یک رژیم غذایی است. شما باید در طول این مسیر تلاش کنید و هیچ راه حل جادویی و شگفت انگیزی هم وجود ندارد که به یک باره شما را به مقصد برساند. فقط باید روندی یکسان را پیگیری کنید تا به نتیجه برسید. صبور باشید و اهداف واقع بینانه داشته باشید و اگر به هر کدام از استراتژی ها رسیدید و خوب عمل کردید ، به خودتان جایزه بدهید که توانسته اید این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید.

۱-از تکنیک حافظه استفاده کنید

یک تکنیک رایج برای به خاطر سپردن کلمات این است که از mnemonics استفاده کنید که یک میانبر ذهنی است و به شما کمک می کند تا مفاهیم و کلمات پیچیده تر را به یاد بسپارید. به عنوان مثال شما می توانید بین کلمات ارتباط برقرار کنید. اگر نمی دانید که چگونه کلمه accomodation را تلفظ کنید، سعی کنید که آن را به دو بخش راحت تر تقسیم کنید و به صورت جداگانه آن ها را تلفظ کنید یا زمانی که می‌ خواهید کلمه اسپاگتی را یاد بگیرید ، به مواد تشکیل دهنده آن فکر کنید و سعی کنید که همزمان با آن تعدادی کلمه مرتبط دیگر، مانند تخم مرغ، برنج، روغن زیتون یا گوجه را هم به زبان هدف خود به خاطر بسپارید تا این دو را به یکدیگر ربط دهید. با انجام راهکار های خلاقانه و ایجاد ارتباطی  بین لغات، بهتر عمل خواهید کرد.

۲- یک محیط خوب برای یادگیری ایجاد کنید

وقتی که قصد دارید در خارج از کشور ادامه تحصیل دهید ، احتمالاً از هر جا که عبور کنید متوجه می‌ شوید به زبان هدف شما صحبت می‌ شود و در نتیجه فرآیند یادگیری برای تان سریع تر و آسان تر خواهد شد اما اگر شرایط رفتن به خارج از کشور را ندارید، می توانید به تدریج تعداد کلماتی که بلد هستید را افزایش دهید و یک محیط دوستانه و الهام‌ بخش برای خودتان ایجاد کنید. به عنوان مثال مجله یا کتاب هایی به زبان جدید خریداری کنید ، فیلم های جدید ببینید، غذا های محلی آن کشور را درست کنید و شرایط را برای خودتان راحت تر کنید.

۵ روش تقویت مهارت گفتاری و مکالمه زبان

۳- کلمات را داخل یک عبارت یاد بگیرید

ایده خوبی که برای شما داریم؛ این است برای این که کلمات را سریع تر یاد بگیرید، آنها را داخل یک عبارت مطالعه کنید‌؛ به جای این که لیستی از کلمات انتخابی را بدون هدف روی کاغذ بنویسید، سعی کنید آن ها را داخل جمله یادداشت کنید. با انجام این کار می دانید که کاربرد این کلمه در دنیای واقعی چیست. حتی بهتر است که جملات طنز هم بنویسید تا حفظ کردن آن ها برای تان لذت بخش تر و راحت تر باشد. همه چیز بستگی به روند یادگیری شما دارد و همچنین می توانید از تصاویر، و طراحی ها هم کمک بگیرید که مرتبط با جمله یا آن کلمه خاص باشد.

۴- از شرایط واقعی در زندگی یاد بگیرید

باید فضا سازی داشته باشید. از فیلم، نمایش های تلویزیونی ، کتاب،‌ پادکست یا آهنگ ها استفاده کنید که نه تنها یک منبع عالی برای یادگیری کلمات رایج هستند، بلکه به شما کمک می کنند تا کلمات را بهتر به ذهن بسپارید، زیرا همیشه می‌ توانید ارتباطی بین تصاویر ، اشخاص و اتفاقات با آن کلمات جدید پیدا کنید. سعی کنید کتاب بخوانید و به زبان هدف فیلم ببینید و به این فکر کنید که کلمات چه معنی دارند . اگر عبارت یا جمله ای را دیدید و شنیدید که آن را متوجه نمی شدید، یادداشت کنید و بعدا آن را جستجو کنید و سعی کنید که به خاطر بسپارید.

۵ روش تقویت مهارت شنیداری هر زبان خارجی

۵- به مرحله بعدی بروید

اگر می خواهید که یادگیری زبان را به مرحله بعد نزدیک کنید ، سعی کنید که فضایی را در ذهن تان خالی بگذارید تا نقشه های ذهنی مرتبط با کلمات مترادف و متضاد را در آن جا ایجاد کنید. اگر می‌ خواهید بیشترین فایده را از پروسه یادگیری زبان به دست بیاورید، به دنبال ترجمه کلمات نباشید. به جای آن سعی کنید که این کلمات را به زبان مورد نظر برای خودتان توضیح دهید.

۶- ابزاری را پیدا کنید که برای شما کارآمد هستند

شیوه یادگیری در افراد مختلف متفاوت است. اگر تا به حال نفهمیدید که چه چیزی برای شما کارآمدتر است، سعی کنید که روش‌ های مختلف را امتحان کنید یا ترکیبی از این روش ها را به کار ببندید. به عنوان مثال می‌ توانید از فلش کارت ها، اپلیکیشن‌ ها، لیست کلمات، انواع بازی ها و پست های شبکه‌ های اجتماعی استفاده کنید و ببینید که کدام یک برای یادگیری لغات در شما بهتر عمل می‌ کنند . همچنین باید زمان مناسبی را پیدا کنید. بعضی از افراد در بعضی از زمان ها سطح یادگیری بالاتری دارند. فرقی ندارد که تایم یادگیری شما چه زمانی است ؛ در هر صورت باید آن زمان را پیدا کنید و تمرینات خود را در آن تایم بیشتر کنید.

سطوح زبان انگلیسی کدامند؟ (جدیدترین تغییرات)

۷- همه چیز را تعاملی کنید

دقیقاً همان طور که در مورد قبل هم گفتیم، باید ابزار صحیح را پیدا کنید. در این مورد هم باید تلاش کنید و سعی کنید یک محیط تعاملی به وجود بیاورید. قرار نیست که شما فقط کلمات را از روی چند کارت بخوانید یا تلفظ آن را بشنوید. بهتر است که با شخص دیگری صحبت کنید، کلمات را با صدای بلند ادا کنید، آن ها را بنویسید یا تایپ کنید. هر چه قدر که بیشتر با کلمات مواجه شوید و در شرایط مختلف از آن ها استفاده کنید، قطعا یادگیری ‌تان بهتر می شود و کلمات را از یاد نخواهید برد.

۸- روی کلمات کاربردی تمرکز کنید

اگر می خواهید دایره واژگان خود را گسترش دهید یا قصد دارید که در یک محیط بازاریابی در خارج از کشور فعالیت کنید، قرار نیست که در چنین حالتی به سراغ رمان های شکسپیر بروید یا روی کلماتی تمرکز کنید که اصلاً ربطی به شغل شما ندارند . سعی کنید در شغلی که قرار است وارد شوید، کلمات مرتبط و کاربردی را پیدا کنید که هم یادگیری آسان ‌تری خواهند داشت و هم بیشتر به کار شما می آیند. در نهایت هر زمان که توانستید ، از یک سری کلمات و جملات به شکل صحیح و در موقعیت مناسب استفاده کنید و به خودتان جایزه بدهید.

۹- مدام تکرار کنید

به یاد داشته باشید نه تنها باید کلماتی که هم اکنون یاد می‌ گیرید را تکرار کنید، بلکه کلمات قدیمی را هم تکرار کنید تا از حافظه تان پاک نشود. البته مجبور نیستید که مداوم فلش کارت ها را در دست بگیرید و هر چیزی را تکرار کنید؛ بلکه با استفاده از کلمات در جملات و موقعیت های مختلف همه چیز در ذهن تان ثبت می شود.

روش تقویت مهارت نوشتاری زبان با ۸ توصیه موثر

مطالب مرتبط
زبان انگلیسی 5 دقیقه

سطوح زبان انگلیسی کدامند؟ (جدیدترین تغییرات)

اسحاق حیدری

امروز در این مقاله سطوح زبان انگلیسی A1 تا C2 و معادل‌های شان را بررسی خواهیم کرد و خواهیم گفت که سطوح انگلیسی بر اساس چارچوب اروپایی کدام هستند. این مرجع سطح بندی مشترک اتحادیه اروپا (CEFR) تمام ویژگی های هر سطح و همین طور معادل هر سطح در امتحانات کمبریج و سایر آزمون ها […]

یادگیری زبان 9 دقیقه

روش یادگیری یک زبان خارجی (۹ ترفند و ۳ راه حل فوری)  

اسحاق حیدری

یاد گرفتن زبان جدید چالش برانگیز و گاهی اوقات نا امیدکننده است و شما فکر می کنید که هیچ پیشرفتی ندارید. این که بدانید بهترین راه ها برای یاد گرفتن زبان جدید چیست، اهمیت بسیار زیادی دارد اما شاید برایتان تقریباً غیر ممکن به نظر برسد. تئوری های مختلفی در مورد یادگیری زبان جدید وجود […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان