الو زبان

۵ روش تقویت مهارت شنیداری هر زبان خارجی

شنیداری زبان

آیا تا به حال مجبور شده اید به خاطر این که کسی خیلی تند صحبت می کند یا لهجه اش برایتان نا آشناست، از او بخواهید چیزی که نمی فهمید را تکرار کند؟ گاهی اوقات هم پیش می آید که طرف مقابل تان از کلمات و اصطلاحات عامیانه ای استفاده می کند که شما با آن ها آشنایی ندارید… در این صورت درک واقعا آنچه گفته می شود دشوار است، نه؟

نکته اینجاست که آنچه شما می شنوید در واقع با آن زبانی که اغلب در مدارس آموزش داده می شود، فرق دارد!

به همین دلیل هم که تقویت مهارت های شنیداری بسیار اهمیت پیدا می کند.

من در این مقاله قصد دارم ۵ تکنیکی را با شما به اشتراک بگذارم که به شما کمک می کند تا مهارت های شنیداری تان را تقویت کرده و تمرین کنید. امیدوارم بعد از خواندن این مطلب، اعتماد به نفس بیشتری در برقراری مکالمه و ارتباط به زبان انگلیسی پیدا کنید!

۱-تلفظ واقعی را یاد بگیرید

این یکی از بهترین راه ها برای بهبود مهارت های لیسنینگ با گوش دادن فعال است!

منظور من مشخصا آن تلفظی که شما در مدرسه یاد می گیرید و ادا می کنید، نیست. من در مورد صدا ها و آوا هایی حرف می زنم که هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی بومی شنیده می شوند و باید به آن ها توجه کنید.

زبان و مکالمه واقعی و بومی انگلیسی همیشه آن چیزی نیست که شما انتظار دارید! گاهی وقتی صدا ها با هم ترکیب می شوند، تغییر می کنند و حتی می توانند کاملا ناپدید شوند!

مثلا ممکن است آن تلفظی که در مدرسه یاد گرفته اید به این صورت باشد:

  • “What do you want to do?”

اما هنگام گوش دادن به یک انگلیسی بومی آنچه واقعا می شنوید، به این صورت است:

  • “Whadayawanna do?”

هر دو هم یک معنا دارد که می شود: “می خواهی چه کار کنی؟”

به این ترتیب یادگیری زبان می تواند فوق العاده گیج کننده باشد، درست است؟

پس چه طور می توانید بر این چالش های شنیداری در دنیای واقعی غلبه کنید؟

عناصر مربوط به زبان انگلیسی گفتاری طبیعی عبارتند از:

  • ادغام یا مخفف ها (Contractions)
  • فرم های کاهش یافته (Redced forms)
  • استرس جمله (Sentence stress)
  • تکیه صدا (Intonation)

۲-به سخنرانی های TED گوش دهید

این، یکی از تکنیک های مورد علاقه من برای بهبود مهارت های شنیداری و درک مطلب است.

مجموعه سخنرانی های TED منابع فوق العاده ای برای تقویت این مهارت هستند. این ویدئو ها یک منبع عالی برای درگیر شدن کامل شما با زبان انگلیسی بومی و طبیعی هستند. علاوه بر این شما با سخنرانان مختلف انگلیسی و لهجه آن ها آشنا می شوید… پس این سخنرانی ها به عنوان بخشی از منابع تقویت مهارت های شنیداری در مکالمات روزمره ضروری هستند!

طریقه کار به این صورت است:

به وب سایت TED بروید و موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. اگر واقعا چیز هایی را که می شنوید برایتان جالب باشد، به احتمال زیاد لذت می برید و راحت تر جذب می کنید، درست است؟

بهترین چیز در مورد سخنرانی های TED اینست که هر ویدیو یک متن تعاملی دارد که امکان می دهد با دنبال کردن اسکریپت بهتر متوجه صحبت های سخنران شوید.

شما همزمان با دیدن هر کلمه آنچه گفته می شود را هم می شنوید. هر موقع هم با کلمه جدیدی مواجه شدید، می توانید ویدئو را نگه داشته و آن را با صدای بلند همان طور که گفته شد، تکرار کنید.

این گزینه بسیار موثر است و در نتیجه تفاوت بزرگی ایجاد می کند ، حتما آن را امتحان کنید.

۳-خودتان را در معرض لهجه ها و صدا های انگلیسی قرار دهید

اینکه در معرض صدا ها و لهجه های مختلف قرار بگیرید، بسیار مهم است!

این نکته فراتر از گوش دادن به لهجه های مختلف انگلیسی است. شما باید به لحن صدا های مختلف، سرعت متفاوت افراد هنگام صحبت کردن عادت کنید و بتوانید در هر شرایطی به راحتی مکالمه برقرار کنید.

شاید شما به راحتی با یک نفر صحبت کنید ، اما ممکن است در یک گروه و وقتی چند نفر با هم صحبت می کنند ، عقب نشینی کنید و ساکت بمانید.

گوش دادن به صدا ها و لهجه های مختلف انگلیسی در ابتدا کمی سخت است، اما در دراز مدت برای تان راحت خواهد شد. بهترین راه برای عبور از این مانع و درک بهتر افراد هنگام صحبت کردن، قرار گرفتن در معرض این تفاوت ها است.

اما واقعا این که گفتیم به چه معنا است؟

یعنی کمی از منطقه امن و راحت تان خارج شوید!

وقتی با کسی صحبت می‌کنید و متوجه می‌شوید که لهجه ‌اش متفاوت است، یا سریع صحبت می ‌کند، بپذیرید که نمی توانید او را درک کنید. سپس به جای فرار از این مسئله و ساکت ماندن، به دل آتش بروید ! از طرف مقابل بخواهید آنچه را که گفته تکرار کند و برای این که مطمئن شوید کاملا متوجه منظورش شده اید، آن جمله را برایش تکرار کنید!

چند نکته برای غلبه بر ترس

باز هم تاکید می کنم که سخنرانی ها TED یک روش عالی برای تمرین این مهارت است زیرا مجریان معمولا واضح تر صحبت می کنند.

تمرین در یک جامعه انگلیسی زبان که افراد مختلفی عضو آن هستند ، روش فوق العاده دیگری برای قرار گرفتن در معرض این تفاوت ها است! تعامل با این انجمن ها این فرصت را به شما می دهد تا با انگلیسی زبانان سراسر دنیا صحبت کنید و محیط اطراف تان را با لهجه ها، صدا ها و دیالوگ های مختلف پر کنید. شما می توانید به صورت تک به تک با اعضای گروه گفتگو کنید . در این انجمن ها اشتباه کردن و درخواست کمک در حین صحبت کردن اشکالی ندارد . . . زیرا بقیه هم مثل شما درحال یادگیری هستند و همگی در یک قایق هستید!

۴-آنچه می شنوید را بنویسید

این استراتژی به خصوص اگر مراحل زیر را طی کنید، ساده، کاربردی و بسیار موثر خواهد بود.

مرحله اول:

یک بخش ۳۰ ثانیه ای از یک ویدیو، پادکست یا یکی از سخنرانی های TED را انتخاب کنید!

مرحله دوم:

آن بخش را یکی دو بار گوش کنید. هنوز قرار نیست چیزی نوشته شود! این مرحله فقط مخصوص گوش دادن و آشنایی با موضوع، لهجه گوینده و لحن و سرعت صدای اوست.

مرحله سوم:

حالا وقت آن است که قلم تان را بردارید و بنویسید ! به جمله اول گوش دهید، سپس ویدیو را نگه دارید و آنچه می شنوید را یادداشت کنید.

این تمرین را هر بار برای یک جمله تکرار کنید تا زمانی که این ویدیوی ۳۰ ثانیه ای تمام شود.

اگر صدا هایی هست که به گوش تان نا آشنا است، ویدئو را به عقب برنگردانید! در عوض، در صفحه جای خالی بگذارید.

وقتی که آن بخش به پایان رسیدید، دوباره به کل بخش ۳۰ ثانیه ای گوش دهید و سعی کنید جا هایی که خالی مانده را پر کنید. توصیه می کنیم به کلمات اطراف جای خالی نگاه کنید . . . آیا می توانید حدس بزنید چه کلماتی احتمالا مربوط به این جا هایی خالی هستند؟

نکته جالب در مورد این مرحله این است که برخلاف بقیه مراحل، به شما کمک می کند دقیقا آنچه را که نمی شنوید، کشف کنید. به عبارت دیگر، ضعف ها و خلا هایی که در مهارت شنیداری دارید و کلمات و عباراتی که باید بیشتر یاد بگیرید و به طور غریزی تشخیص دهید را برجسته می کند و به شما کمک می کند تا این مشکلات را در حین یادگیری برطرف کنید!

۵-بدون زیر نویس تماشا کنید

می دانم به چه فکر می کنید . . . احتمالا با خودتان می گویید که تماشای یک ویدیو (به زبان انگلیسی!) بدون زیرنویس کار سختی است، درست است ؟ اما این کار می تواند یک روش عالی برای تمرین و تقویت مهارت شنیداری شما باشد.

البته در زندگی واقعی هیچ زیرنویسی وجود ندارد!

اما نگران نباشید، من از شما نمی ‌خواهم که با یک فیلم کامل بدون زیرنویس خودتان را به چالش بکشید! درست مثل همه استراتژی ‌های قبلی، نکته کلیدی در اینجا هم این است که با کم شروع کنید.

هر بار که به تماشای یک فیلم می نشینید، زیرنویس را در یک دقیقه اول خاموش کنید. این به این معناست قبل از این که بتوانید به طور منفعل از فیلم تان لذت ببرید، یک دقیقه مهارت گوش دادن فعال را در خودتان تقویت دهید!

ساده ترین راه ها و ابزارها برای یادگیری بهتر هر زبان خارجی

بعد از یک دقیقه فیلم را نگه داشتید، خلاصه ای از آنچه شنیده اید را بنویسید ( دقت کنید فقط یک خلاصه، نه عین جملات! ). اگر می خواهید این مرحله را تکرار کنید!

سپس به ابتدا ی ویدئو برگردید، زیرنویس را روشن کنید ( به انگلیسی البته ) و دقیقه به دقیقه آن را بخوانید تا مطمئن شوید که معنا را درست متوجه شده‌اید.

اگر به یک سریال تلویزیونی علاقه دارید، بهتر است خودتان را به تماشای آن عادت دهید. اگر با بازیگران، لهجه ها و طرح داستان آشنا باشید ، تماشای مداوم سریال برایتان آسان و لذت بخش تر خواهد بود.

خب! حالا شما با ۵ تکنیک کاربردی آشنا هستید که می توانید برای تمرین و تقویت مهارت شنیداری انگلیسی در برنامه روزانه تان پیاده سازی کنید.

این هفته برای خودتان چالشی تعیین کنید و هر کدام از این تکنیک ها را که دوست دارید، امتحان کنید.

 

مطالب مرتبط
یادگیری رایتینگ 9 دقیقه

روش تقویت مهارت نوشتاری زبان با ۸ توصیه موثر

اسحاق حیدری

با این که بسیاری از افراد رویای یک نویسنده حرفه ای شدن را در سر می پرورانند، اما نوشتن به زبان انگلیسی داستان کاملا متفاوتی دارد. معمولا وقتی افراد مدرسه را به پایان می رسانند، به کلی دست از نوشتن می کشند. سال ‌ها بعد، تصمیم می ‌گیرند که وارد دنیای نویسندگی شوند، اما به […]

در حال مکالمه 6 دقیقه

۵ روش تقویت مهارت گفتاری و مکالمه زبان

اسحاق حیدری

با رشد سریع اقتصاد چین، برخی ممکن است فکر کنند که برای برتری در بازار کار باید زبان ماندارین را یاد بگیرند. با این که صحبت کردن به زبان ماندارین ممکن است یک مزیت باشد، اما شواهد نشان می‌ دهد که انگلیسی هم چنان در بسیاری از زمینه ها از جمله تجارت، اقتصاد و آموزش […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان